Najważniejsi projektanci ceramiki w czasach PRL

skup porcelany

Skup antyków bardzo chętnie nabędzie prace poniższych artystów:

Lubomir Tomaszewski
Lubomir Tomaszewski, urodzony w 1923 roku w Warszawie, zmarł w 2018 roku w Nowym Jorku. W latach 1946-1955 studiował rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Brał udział w odbudowie warszawskiej Starówki w latach 1952-1953. W latach 1956-1966 pracował jako projektant w Zakładzie Ceramiki i Szkła IWP w Warszawie, gdzie stworzył około 36 wzorów, w tym „Kruk”, „Wielbłąd”, „Dama z lustrem”, „Pocałunek” oraz „Arabka”. Tomaszewski jest także autorem prototypów serii wazonów i oryginalnych serwisów do kawy „Ina” i „Dorota”. Jego prace wzbudziły zainteresowanie na Międzynarodowej Wystawie Form Przemysłowych w Paryżu w 1963 roku. Po emigracji do USA w 1966 roku, w 2005 roku nawiązał współpracę z fabryką „AS” w Ćmielowie, tworząc nowe wzory figurek.

Henryk Jędrasiak
Henryk Jędrasiak, urodzony w 1916 roku w Warszawie, zmarł w 2002 roku w tym samym mieście. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w latach 1938-1939, a następnie na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1946-1950. Od 1955 do 1964 roku pracował jako projektant w Zakładzie Ceramiki i Szkła IWP, gdzie opracował około 25 wzorów kameralnej rzeźby ceramicznej, w tym popularną „Seksbombę”, a także formy galanteryjne, takie jak wieloramienne wazony. Jędrasiak zajmował się również rzeźbą pomnikową. O jego rzeźbie „Seksbomba” pisano, że jej celem było zsyntetyzowanie bryły, rezygnując z detali, by stworzyć mocną, trójkątną formę, która miała przyciągać uwagę w domowych wnętrzach.

Hanna Orthwein
Urodzona w 1916 roku w Warszawie, Hanna Orthwein zmarła w 1968 roku w tym samym mieście. W latach 1935-1937 kształciła się w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie, a następnie kontynuowała naukę w Szkole Sztuk Pięknych Blanki Mercere. W latach 1948-1951 studiowała w warszawskiej WSSP, później przekształconej w ASP. Od 1956 do 1966 roku była projektantką w Zakładzie Ceramiki i Szkła IWP, tworząc m.in. takie wzory jak „Para pingwinów” i „Gibon”.

Danuta Duszniak
Urodzona w 1926 roku we Lwowie, Duszniak w latach 1947-1952 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1953 do 1968 roku pracowała jako projektantka w Zakładzie Ceramiki i Szkła IWP w Warszawie. W tym czasie stworzyła popularne w latach 60. formy galanteryjne, takie jak wazon „Rock and Roll” i „Pień”, a także serwisy do kawy, w tym „Prometeusz” i „Koko”. Była również odpowiedzialna za projektowanie rozbudowanych kompletów naczyń dla branży gastronomicznej i hoteli. W latach 60. współpracowała z Cepelią, projektując odzież. W okresie 1970-1982 pełniła funkcję kierownika artystycznego w Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Kanon” w Warszawie.

Wincenty Potacki
Wincenty Potacki urodził się w 1904 roku w Warszawie, a zmarł w 2001 roku we Wrocławiu. Absolwent Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie. Po wojnie pracował w fabryce porcelany w Ćmielowie oraz w jej filii w Chodzieży. Od 1955 roku do przejścia na emeryturę w 1991 roku, pracował jako projektant form w Ćmielowie. Potacki jest autorem licznych wzorów serwisów, w tym popularnych modeli „Krokus” i „Goplana”. W latach 70. przygotowywał rekonstrukcję historycznego serwisu „Rococo-Sevres” na podstawie eksponatów muzealnych. Jego projekty wielokrotnie zdobywały wyróżnienia na targach branżowych.

Elżbieta Piwek-Białoborska
Elżbieta Piwek-Białoborska urodziła się w 1922 roku w Koźminie Wielkopolskim, a zmarła w 1989 roku we Włocławku. Podjęła studia na Wydziale Rzeźby i Sztuki Wnętrza PWSSP w Poznaniu w Zakładzie Ceramiki, a naukę kontynuowała na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu. Całe swoje życie zawodowe spędziła w Zakładach Fajansu we Włocławku, gdzie początkowo projektowała formy, kierowała działem malarskim i przygotowywała wzory dekoracji do powielania. Opracowała unikalną technikę dekoracyjną znaną jako „Kora”, polegającą na reliefowym zdobieniu naczyń fajansowych.

Bronisław Wolanin
Bronisław Wolanin, urodzony w 1937 roku w Bełżcu. Zmarł w roku 2013 w Bolesławcu. Studiował na Wydziale Ceramiki PWSSP we Wrocławiu w latach 1956-1962. W latach 1962-1964 nauczał ceramiki w szkole zawodowej w Bolesławcu. Od 1964 roku związał się ze Spółdzielnią „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu, gdzie pełnił funkcję kierownika artystycznego. Był związany ze spółdzielnią przez większość swojej kariery, z wyjątkiem lat 1980-1985, kiedy pracował jako projektant i dyrektor artystyczny w Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec”. Wolanin stworzył spójną koncepcję produktów spółdzielni bolesławieckiej, a także setki wzorów form i dekoracji wyrobów ceramicznych. Równocześnie zajmował się twórczością unikatową, specjalizując się w dekoracyjnych kaflach zdobionych autorską metodą. Otrzymał liczne nagrody za swoją twórczość unikatową i wzory przemysłowe.

Kazimierz Kowalski
Kazimierz Kowalski, urodzony w 1931 roku w Kozłowie pod Tarnopolem, zmarł w 1991 roku w Opolu. Studiował na Wydziale Ceramiki PWSSP we Wrocławiu w latach 1952-1958. Związany z ZP „Tułowice” w Tułowicach, Kierował ośrodkiem wzorcującym. Zaprojektował liczne fasony zastaw kawowych i obiadowych, a także formy galanteryjne i dekoracyjne patery. Był twórcą oryginalnych technik zdobniczych, takich jak nakładanie wypukłych emalii krytych szkliwem lustrowym oraz wymienne gumowe wzory stempli do dekoracji form odlewanych. Był laureatem wielu nagród branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *